Kontakt telefoniczny: +48 720-231-231 | E-mail: chirurg-stomatologiczny@wp.pl

FAQ

  1. Czy zabieg jest bolesny?
    Zbieg implantacji wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, takim jak przy leczeniu ubytków próchnicowych czy ekstrakcji zębów. Skuteczne znieczulenie miejscowe ma zagwarantować pacjentowi komfort podczas zabiegu. Znieczulenie ogólne czyli tzw. narkoza wykorzystywana jest podczas implantacji u pacjentów uczulonych na środki znieczulenia miejscowego, oraz w przypadku rozległych zabiegów augmentacyjnych (odbudowy kości).
  2. Jaki jest czas trwania zabiegu?
    Czas trwania zabiegu zależy od ilości wprowadzanych implantów. Pojedyncza prosta implantacja to zabieg ok. 30 minutowy. Trudniejsze i bardziej skomplikowane zabiegi mogą trwać do 2 godzin.
  3. Jakie są koszty leczenia implantologicznego?
    Koszty całkowite obejmują zabieg wszczepienia implantu oraz odbudowy protetycznej i ustala się je indywidualnie dla każdego pacjenta. Zależne są od warunków miejscowych w jamie ustnej, stopnia trudności zabiegu, rodzaju użytego systemu implantologicznego, dodatkowych materiałów, oraz rodzaju odbudowy protetycznej.
  4. Jaki jest czas leczenia implantologicznego?
    Czas leczenia zależy od ilości i umiejscowienia brakujących zębów, oraz stosowanego przez lekarza protokołu implantacji. Czas leczenia prostych przypadków to ok. 5 miesięcy (żuchwa) i ok. 8 miesięcy (szczęka). W przypadku implantacji natychmiastowej (ekstrakcja zęba połączona z jednorazowym wszczepieniem implantu podczas jednego zabiegu) to ok. 8 miesięcy. Przy większych pracach, połączonych z augmentacją (odbudową) kości, leczenie może trwać do 1,5 roku. „Implanty w jeden dzień”, to zabieg wszczepienia implantu z natychmiastowym wykonaniem korony. Należy jednak pamiętać, że jest to korona tymczasowa, którą po wgojeniu implantu w kość należy wymienić na ostateczną, a wskazania do takiej pracy są bardzo ograniczone.
  5. Czy po zakończeniu leczenia implanty należy kontrolować?
    Pacjent po przeprowadzonym leczeniu implantologicznym wymaga stałych, okresowych kontroli, tzn. minimum raz na pół roku, jest to niezbędnym wymogiem w procesie leczenia.
  6. Czy implant zawsze się „przyjmuje”?
    Około 3-5% implantów nie „przyjmuje się”. Występuje ich nadmierna ruchomość po okresie wgajania i konieczność usunięcia. Ponowną implantację przeprowadza się podczas zabiegu usunięcia „nieprzyjętego” implantu lub kilka miesięcy później. Nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami dla pacjenta.
  7. Czy utrzymanie higieny jest konieczne po leczeniu implantologicznym?
    Decydujący wpływ na sukces leczenia ma higiena jamy ustnej oraz stałe kontrole. W tym przypadku higiena powinna być wzmożona. Zaniechanie zabiegów higienicznych, wiąże się z utratą implantów.
  8. Jaka jest gwarancja?
    Gwarancja „dożywotnia” może dotyczyć jedynie produktu jakim jest implant i jest udzielana przez producenta (np. że implant się nie złamie). Nie można gwarantować dożywotniego utrzymania implantu w kości, ponieważ zależy to od zbyt wielu czynników niezależnych od lekarza, a niekiedy również pacjenta (choroby przebyte, oraz te które mogą pojawić się w przyszłości, postępowanie pacjenta po zabiegu, stan higieny jamy ustnej, nawyki itd.) Dysponując dzisiejszą wiedzą i techniką nie jesteśmy w stanie ocenić potencjalnych zdolności gojenia tkanki kostnej i dziąsłowej, a przez to określić czasu funkcjonowania implantów. Możemy posłużyć się jedynie statystykami, które określają że wskaźnik 5-letni przeżycia implantów to ok. 95%, a 10-letni to ok. 80%.
  9. Czy mogą wystąpić jakieś powikłania?
    Lekarz nigdy nie może zagwarantować sukcesu swojego leczenia i musi brać pod uwagę możliwość wystąpienia powikłań. Naturalnym następstwem zabiegu może być obrzęk policzka czy wargi. Bóle pozabiegowe i infekcje zdarzają się rzadko. Z bardzo rzadkich powikłań należy wymienić zapalenie zatoki szczękowej, oraz podrażnienie czy uszkodzenie nerwu zębodołowego dolnego, które może skutkować zaburzeniem czucia w zakresie wargi dolnej (bez upośledzenia ruchomości).
  10. Czy palenie tytoniu szkodzi implantom?
    Na podstawie dostępnych badań ocenia się, że nałóg palenia stanowi dodatkowy czynnik ryzyka w terapii implantologicznej i może być przyczyną przedwczesnej utraty implantów (ryzyko dwukrotnie wyższe niż u osoby nie będącej palaczem tytoniu). Nałóg palenia nie powinien być absolutnym przeciwwskazaniem do leczenia implantologicznego.

pl_PLPolski