Kontakt telefoniczny: +48 720-231-231 | E-mail: chirurg-stomatologiczny@wp.pl

Dla kogo przeznaczone są implanty stomatologiczne?

Dekady badań dowiodły, że implanty stomatologiczne to najlepszy sposób zastąpienia brakujących zębów. Po prostu nie ma innej opcji, która zapewni Ci długotrwałe, lepsze funkcjonowanie i lepsze wyniki. Czy jesteś kandydatem do tej najnowocześniejszej metody odbudowy brakujących zębów? Jest prawdopodobne, że tak jest, dzięki postępowi techniki, który sprawił, że procedura jest odpowiednia w wielu różnych sytuacjach. Przyjrzyjmy się, co jest potrzebne do skutecznego leczenia implantami dentystycznymi. Implanty umieszcza się w kości szczęki podczas niewielkiego zabiegu chirurgicznego wykonywanego w gabinecie stomatologicznym. Aby osiągnąć sukces, musi istnieć wystarczająca objętość i gęstość kości w szczęce, aby utrzymać implanty.

Kość jest żywą tkanką, która sama się przebudowuje. W tym celu potrzebuje szczególnego rodzaju stymulacji, który pochodzi z zębów. Kiedy dochodzi do utraty nawet jednego zęba, dochodzi w tym miejscu do zaniku kości Im dłużej brakuje zęba, tym większa utrata kości. W przeszłości osoby, które zbyt długo czekały, nie mogły mieć implantów, ponieważ objętość i gęstość kości stawały się niewystarczające. Dzisiaj przeszczep kości stał się dość powszechny. Nie zawsze musimy koniecznie w tradycyjny sposób pobierać kość z jednej części i przenosić do innej. Większość dentystów używa materiałów kościozastępczych, które stymulują kość do regeneracji. Materiał kościozastępczy jest często zakładany do zębodołu po ekstrakcji, aby upewnić się, że implanty pozostają realną opcją. Istnieją sytuacje, w których wszczepienie implantów może wymagać odroczenia: na przykład u dziecka byłoby idealne odczekać, aż wzrost i rozwój zostaną zakończone. Lub w przypadku osób chorych na cukrzycę czy osteoporozę, stan zdrowia powinien być skontrolowany przed zabiegiem. Najlepszym sposobem na ustalenie, czy kwalifikujesz się do zabiegu wszczepienia implantów, jest zaplanowanie konsultacji. Dlaczego nie umówić się już dzisiaj na spotkanie?

Konsekwencje utraty zębów

Prawdopodobnie wiesz, że istnieją konsekwencje życia bez zębów. Być może Twój uśmiech nie wygląda tak atrakcyjnie jak kiedyś. Może instynktownie kładziesz rękę przed usta. Brakujące zęby mogą wpływać na pewność siebie. Czy to brzmi znajomo? Jeśli tak, nie jesteś sam. Około 35 milionom ludzi brakuje zębów w jednej lub obu szczękach. I problemy, które są skutkiem utraty zębów, są nie tylko kosmetyczne. Gdy nie masz w pełni funkcjonalnego uzębienia, spożywanie pokarmów może być utrudnione, a czasami niemożliwe. W rzeczywistości odżywcze pokarmy, takie jak surowe owoce i warzywa, są trudniejsze do gryzienia czy żucia. Dlatego zły stan jamy ustnej może prowadzić do zaburzeń odżywiania.

Ale jest jeszcze jeden poważny problem, który nie jest tak oczywisty, jak ten o którym mówimy. Możesz tego nie wiedzieć, ale utrata zębów prowadzi do utraty kości. Kiedy tracisz zęby, kość w szczęce ulega zanikowi. Im dłużej nie masz zębów, tym zanik kości jest większy. Dlaczego to ma znaczenie? Przede wszystkim twoje zęby i kości, które je podpierają, podtrzymują również rysy twarzy. Kiedy policzki i wargi tracą to podparcie, cała twarz zaczyna nabierać zapadniętego, starczego wyglądu. Dlatego bezzębni ludzie często wyglądają na smutnych. Po drugie, tracąc kość, może być trudno twojemu dentyście zastąpić brakujące zęby implantami dentystycznymi. Znaczna utrata kości może zwiększyć również koszty leczenia. Więc co można z tym zrobić? Dużo. Bez względu na to, czy brakuje Ci jednego, kilku czy wszystkich zębów, implanty mogą być użyte do odbudowy twojego uśmiechu, w sposób najbardziej zbliżony do naturalnych zębów. Implanty nie tylko wyglądają, są odczuwane i działają tak jak naturalne zęby, ale są jedyną metodą leczenia, zapobiegającą dalszemu zanikowi kości. To dlatego że implanty są wykonane z tytanu i mają wyjątkową zdolność łączenia się z kością i dostarczania niezbędnej stymulacji naturalnym zębom. Liczne badania potwierdziły, że implanty zapewniają najlepsze długoterminowe efekty uzupełnienia brakujących zębów, ze wskaźnikiem sukcesu powyżej 95%. Umów się na wizytę i dowiedz się jak implanty mogą przywrócić twój uśmiech i polepszyć jakość twojego życia.

Implanty stomatologiczne

Pamiętasz ten program telewizyjny o Stevie Austinie, bionicznym człowieku? („Six million dollar man” – Pilot Steve Austin o mało co nie ginie w katastrofie lotniczej. Rząd postanawia odbudować jego ciało przy wykorzystaniu cybernetycznych części. ). Mogli go odbudować, ponieważ mieli technologię -dać mu nowe części ciała, które uczyniłyby go lepszym niż był wcześniej. Cóż, w ciągu dziesięcioleci, od kiedy po raz pierwszy pokazano ten program, stomatologia wymyśliła jak zastąpić brakujące zęby.

Nazywa się to implantem dentystycznym i jest to prawdopodobnie najważniejszą jak dotąd technologią dentystyczną. Przyjrzyjmy się bliżej tej niezwykłej innowacji, która w przeciwieństwie do nowych nóg Steve’a Austina, wymaga tylko drobnego zabiegu chirurgicznego w gabinecie. Implant dentystyczny jest małą tytanową śrubą, która zastępuje korzeń brakującego zęba i jest umieszczona w szczęce, tak jak naturalne korzenie zębów. Do implantu przymocowany jest łącznik, a do niego cementowana korona protetyczna. Łącznie te precyzyjne części tworzą system uzupełnienia zębów, który oferuje niezrównane zalety. Poza zastąpieniem jednego zęba implanty dentystyczne można również stosować do odbudowy grupy brakujących zębów, jak i całego uzębienia. Mogą nawet podtrzymywać i stabilizować ruchome protezy. Najlepsze jest to że, implanty zapobiegają utracie otaczającej kości. Ten rodzaj utraty kości jest nieunikniony, nawet kiedy stracisz tylko jednego zęba. Wraz ze wzrostem liczby utraconych zębów, wzrasta utrata kości. Utrata kości zmniejsza podparcie tkanek twarzy i przez to wyglądasz na starszą osobę, niż jest w rzeczywistości. Im dłużej brakuje zęba tym gorzej. Może to utrudniać zabieg wszczepienia implantów, lecz nie uniemożliwia, ze względu na możliwość wykonania augmentacji, czyli zabiegów regeneracyjnych kości, zapewniających sukces w leczeniu implantologicznym. Jednak utrata kości może zostać zatrzymana przez implanty dentystyczne. To dlatego, że implant w rzeczywistości łączy się z kością. W pełni zintegrowane implanty dentystyczne mogą przetrwać całe życie, zapewniając oszczędność pieniędzy i czasu spędzonego na fotelu dentystycznym. W rzeczywistości implanty są najbardziej niezawodnym i opłacalnym sposobem uzupełnienia braków zębowych, ze wskaźnikiem sukcesu ponad 95% (o utrzymaniu implantów więcej w zakładce „pytania i odpowiedzi”). Zasługujesz na najlepszą technologię przy odbudowie braków zębowych. Umów się na wizytę już dziś i dowiedz się więcej o możliwościach odbudowy twojego uśmiechu przy użyciu implantów.

Uzupełnienie pojedynczego braku zęba – poznaj możliwości

Nikt nie chce iść przez życie z widocznym brakiem zęba. Nie tylko wygląda to nieatrakcyjnie, ale również utrudnia prawidłowe żucie i mowę, oraz prowadzi do dalszych problemów w jamie ustnej. Na szczęście nowoczesna stomatologia umożliwia uzupełnienie pojedynczego braku zęba na 3 sposoby: proteza, most lub implant. Najprostszą metodą jest wykonanie ruchomej protezy częściowej. Jest to najtańsze rozwiązanie, ale posiada też najwięcej wad. Proteza za pomocą klamer wspiera się na naturalnych zębach i może doprowadzić do ich rozchwiania.

Protezy nie zawsze są estetyczne, a pacjent nie zawsze czuje się w nich komfortowo. Większość ludzi odkrywa, że nieruchome odbudowy są lepszym wyborem. Pozostają więc 2 opcje: tradycyjny most protetyczny i najnowocześniejsze implanty. Jaka jest różnica? Spójrzmy. Most składa się z kilku koron połączonych w całość, korona w środku zastępuje brakujący ząb. Most oparty jest na zębach sąsiadujących z luką, które zapewniają mocne podparcie. Most wygląda naturalnie i może pacjentowi służyć długie lata, ale również posiada wady. Na przykład zęby sąsiadujące z luką, potencjalnie zdrowe (zęby filarowe) muszą zostać zeszlifowane, a dodatkowe obciążenia mogą w przyszłości je jeszcze bardziej osłabić. Zęby filarowe są bardziej podatne na próchnicę, choroby miazgi i problemy z otaczającym dziąsłem. Wykonanie mostu protetycznego również nie jest tanie, a trwałość 10-letnia jest określana jako dobra. Ale jest trwalsza alternatywa – implant. Dzisiejszy złoty standard, nie potrzebuje opierać się na sąsiadujących zębach. Zamiast tego jest wszczepiany w kość, w trakcie małego zabiegu chirurgicznego. Tytanowy implant zrasta się z kością, stanowiąc mocne podparcie dla naturalnie wyglądającej korony. Nie ma więc potrzeby szlifowania, sąsiadujących zdrowych zębów. Zabieg wszczepienia implantu kończy się sukcesem w co najmniej 95% przypadków i przy prawidłowym użytkowaniu oraz higienie, może posłużyć ci do końca życia (o utrzymaniu implantów więcej w zakładce „pytania i odpowiedzi”). To prawda, że implanty początkowo są najdroższą metodą, ale z czasem często okazują się one najbardziej opłacalną opcją. Więc jeżeli brakujący ząb cię przygnębia, nie czekaj kolejnego dnia. Powiedz swojemu dentyście, która metoda leczenia jest dla ciebie najlepsza.

pl_PLPolski