Kontakt telefoniczny: +48 720-231-231 | E-mail: chirurg-stomatologiczny@wp.pl

Dzięki pracy archeologów wiemy, że nasi przodkowie już w czasach starożytnych czynili starania aby uzupełnić braki w uzębieniu. Pomysłowość i determinacja pradawnych implantologów nie znała granic, a spośród materiałów używanych do zastąpienia brakujących zębów należy wymienić m.in. skorupy muszli, szkło wulkaniczne, kość słoniową, złoto czy porcelanę. Sukcesy były jednak wątpliwe, a efekty krótkotrwałe.
Pierwsze opisane przypadki implantacji zakończone sukcesem to 1910 rok. W 1939 roku po raz pierwszy zastosowano implant śrubowy ze stopu chromo-kobaltu. Podejmowano jeszcze próby z użyciem stali nierdzewnej i tantalu, ale dopiero w 1952 roku odkryto właściwości materiału, który jest w implantologii używany do dziś – tytanu.


Za ojca współczesnej implantologii uważa się szwedzkiego ortopedę Pera-Ingvara Brånemarka, którego odkrycie, jak to często bywa, przypadkowe, zrewolucjonizowało i dało podwaliny współczesnej implantologii. W 1952 roku, podczas badań procesów zachodzących w kości u zwierząt doświadczalnych, zaobserwowano że urządzenie wykonane z tytanu silnie zrasta się z kością, uniemożliwiając jego usunięcie. Późniejsze badania dowiodły, że powierzchnia tytanu pokryta tlenkiem, jest bardzo dobrze akceptowana również przez ludzką kość. Tak powstało pojęcie osteointegracji, czyli zrastania tytanu z kością. Pierwsze implanty wykonane z czystego tytanu Branemark osadził w 1965 roku.
Od tej pory nastąpił gwałtowny rozwój tej dziedziny stomatologii.


Polska nauka nie wywarła większego wpływu na rozwój implantologii. Należy jednak wymienić Mieszkowską, która w 1955 roku pracowała nad natychmiastową implantacją z użyciem zębów akrylowych. W tym samym roku zespół w składzie Gondzik, Jabłońska, Kulikowski wykonali implanty podokostnowe z vitalium. Podobne badania z użyciem vitalium prowadził Cieśliński. Autorami pierwszego polskiego podręcznika o tematyce implantologicznej byli Krzycka i Kraszewski.


Tak docieramy do 2019 roku, gdzie ponad 100 firm produkuje kilkaset systemów implantologicznych, gdzie ponad 3 miliony Amerykanów ma wszczepione implanty. W Polsce rocznie wszczepia się ponad 120 tysięcy implantów, w sąsiednich Niemczech ponad milion i liczby te sukcesywnie rosną.

pl_PLPolski